
Kwitnące byliny do cienia – jakie najpopularniejsze byliny cieniolubne posadzić w ogrodzie
Niełatwo jest zaprojektować idealny ogród. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Dopasować do siebie rośliny pod względem wyglądu i wymagań. Trudnymi do zagospodarowania miejscami są cienie i półcienie. Wiele roślin źle radzi sobie bez światła. Które z nich poradzą sobie w cieniu? Jakie kwiaty i rośliny cieniolubne możesz posadzić w swoim ogrodzie?
Rośliny cieniolubne
Cień i półcień to stałe elementy każdego ogrodu. Zacienienia pojawiają się pod krzewami, drzewami, za domem. To obszary, które wymagają zagospodarowania. Co posadzić w tych miejscach? Które rośliny poradzą sobie bez słońca? Dobrym rozwiązaniem jest posadzeniem w tych miejscach bylin cieniolubnych.
Zaletą bylin jest to, że są roślinami wieloletnimi. Raz posadzona bylina będzie dekorowała nasz ogród przez wiele lat. W cieniu świetnie poradzi sobie trójlist. To wieloletnia bylina, która dorasta nawet do 30 centymetrów wysokości. Ma duże liście w kształcie jajowatym. Posiada też duże, białe kwiaty. Bardzo dekoracyjna i cieniolubna jest też żurawka. Posiada ona bardzo dekoracyjne liście, w różnych kolorach, które tworzą pokrój kulisty. Wiosną i latem nad liśćmi pojawiają się delikatne kwiaty.

Źródło: Pixabay
Co posadzić w cieniu? Byliny cieniolubne
Kolejna propozycja to rozwar wielokwiatowy. Dla niego lepszy będzie półcień od cienia. Osiąga on rozmiary do 80 centymetrów. Mniejsze odmiany dorastają do 20 centymetrów. Jego cechą charakterystyczną są dzwonkowate kwiaty. Pojawiają się one w kwietniu i trwają aż do września. To różnobarwne dzwonki na szczycie pędów. Mogą mieć barwę: błękitną, niebieską, różową, białą.
W zacienionych miejscach dobrze się poczuje także brunera wielkolistna. Jest rośliną długowieczną. Dorasta do 60 centymetrów wysokości. Jej liście mają kształt serc, są duże i dekoracyjne. Mogą mieć kolor biały, zielony i srebrzysty. Najczęściej są dwubarwne. Jej kwiaty są białe albo niebieskie i przypominają kwiaty niezapominajki. Bardzo popularna jest też funkia. To roślina wieloletnia, Funkia ma piękne, duże, dekoracyjne liście. Kwitnie w lipcu albo jesienią. Ma dzwonkowate kwiaty. Najczęściej w kolorze fioletowym i białym.
Kwiaty i rośliny do cienia. Sadzonki między drzewami
Mało słońca jest też pomiędzy krzewami i drzewami. To obszary, w których nie chce rosnąć nawet trawa. Jeśli pojawi się tam goła ziemia, to będzie to bardzo brzydko wyglądało. Co zrobić z takim obszarem? Jak wygląda aranżacja ogrodu z takimi miejscami? Można w tych miejscach rozsypać ściółkę. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest posadzenie tam kwiatów i roślin, które są okrywowe. Zamiast gołej ziemi pojawi się dywan z zieleni i kwiatów.
Jakie rośliny mogą rosnąć w tych miejscach? To może być barwinek pospolity. Barwinek rośnie bardzo szybko. Ma gęsto rosnące liście oraz urocze fioletowe kwiatuszki. Jego liście są zimozielone. Sprawdzi się także bluszcz. To doskonała roślina okrywowa. Bardzo szybko może porosnąć wybrany teren. Tworzy dywan z dekoracyjnych liści. Kolor i kształt liści różni się w zależności od odmiany. Wybór jest duży.

Źródło: Pixabay
Najpopularniejsze byliny do cienia i półcienia
Zakładanie ogrodu wymaga sporej wiedzy i sprytu. Chodzi o umiejętne umieszczenie roślin w odpowiednich obszarach. Aranżacja ogrodu polega na stworzeniu atrakcyjnych kompozycji roślinnych. Nie można jednak zapomnieć o tym, że niektóre sadzonki mają określone wymagania. Kwiaty i rośliny nie rosną w każdym miejscu. W zależności od gatunku i odmiany albo nadają się do cienia i półcienia albo potrzebują pełnego słońca. Przy zakładaniu ogrodu należy o tym pamiętać. Wtedy ogród koło domu będzie zdrowy i atrakcyjny.
Jakie są najpopularniejsze byliny, które można wykorzystać podczas zakładania ogrodu? Bardzo atrakcyjna jest języczka pomarańczowa. Jest ona byliną, która pochodzi z rodziny astrowatych. Jej cechą charakterystyczną są piękne, poamarńczowo-żółte kwiaty. Jej liście są dekoracyjne. Mają duże rozmiary, są okrągłe, na spodzie mają purpurową barwę. Warta uwagi jest też dąbrówka rozłogowa. Najbardziej charakterstyczną cechą rośliny są jej fioletowe kwiaty.
Trawy ozdobne
Nie tylko najpopularniejsze byliny do cienia są warte uwagi. Kwiaty i rośliny kwitnące to tylko jedna grupa. Aranżacja ogrodu wymaga zastosowania wielu różnych roślin do cienia i półcienia. W miejscach źle nienasłonecznionych można posadzić też trawy ozdobne. Ich zaletą jest to, że mogą być różnobarwne. Niektóre z nich rosną wysoko. W cieniu poradzi sobie turzyca. To dekoracyjna trawa, która występuje w wielu różnych barwach. Można wybrać także kłosownice. To trawa wieloletnia. Jest w kolorze intensywnie zielonym.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Ostatnie wpisy
- Azalie ogrodowe – jak wybrać idealne stanowisko i zadbać o wymagania rośliny?
- Zakochaj się w azalii japońskiej – poradnik uprawy i pielęgnacji
- Azalia – królowa kwiatów w ogrodzie
- Azalia japońska 'Panda’ – Piękno i urok białej odmiany królowej azalii
- Jak dbać o azalie w donicy – praktyczne wskazówki pielęgnacyjne
Najnowsze komentarze
- Marcyśka - Jakie letnie kwiaty ogrodowe posadzić w ogródku – najciekawsze odmiany łatwe w uprawie
- Janka Urbańska - Urządzanie ogrodu przydomowego – 5 najważniejszych rzeczy, których nie możesz pominąć
- Malwina - Murki kwiatowe – co to jest, jakie wybrać rośliny na skarpy i murki do ogrodu
- Karolina Michałek - Ozdobne krzewy iglaste idealne do ogrodu – jakie wybrać i czym się kierować
- Natalia Kwiatkowska - Rozchodnik – rozmnażanie, uprawa, pielęgnacja i odmiany byliny
1 Comment
Byliny są cudowne i pięknie pachną 🙂