
Ozdobne krzewy iglaste idealne do ogrodu – jakie wybrać i czym się kierować
Ogród to miejsce dla wielu różnych roślin. Im bardziej zróżnicowana będzie kompozycja roślinna, tym ogród będzie pełniejszy. Ważne jest jednak to, żeby wszystkie rośliny do siebie pasowały i ze sobą współgrały. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia ogrodu są krzewy. Jakie krzewy iglaste do ogrodu wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są najpopularniejsze rośliny iglaste w Polsce?
Krzewy iglaste w ogrodzie
Krzewy iglaste do ogrodu mają szerokie zastosowanie i cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim są z reguły łatwe w uprawie. Ich kolejną zaletą jest to, że pasują do wielu ogrodowych kompozycji. Można je sadzić z innymi iglakami albo roślinami różnego typu. Mają szerokie zastosowanie. Istnieje wiele różnych gatunków i odmian krzewów iglastych. To pozwala na to, aby każdy wybrał idealną roślinę dla siebie. Pasują do ogrodów w różnych stylach. Jakie jest zastosowanie krzewów iglastych w ogrodzie?

Źródło: Pixabay
Zastosowanie iglaków w ogrodzie
Krzewy iglaste do ogrodu mają szereg zalet. Przede wszystkim są to rośliny, które są wiecznie zielone. Ich cechą charakterystyczną jest ich niezmienność. Mają regularny kształt, który nie zmienia się zbyt często. Mogą być kolumnowe, stożkowate, kuliste. Można je sadzić jako soliter, wokół którego rosną inne rośliny.
Mogą stanowić punkt centralny rabaty kwiatowej. Iglaki mogą też stanowić tło dla innych roślin. Tworzą jednobarwne ściany zieleni. Mogą być zimozielone, ale także złociste, srebrne albo w kolorze soczystej zieleni. Można je spokojnie dopasować do innych roślin, dla których będą tłem.
Żywopłoty z iglaków. Krzewy iglaste do ogrodu
Iglaki są też idealnym materiałem na żywopłoty. Mogą tworzyć zwarte ogrodzenie. Jako żywopłot nie tylko zapewniają nam prywatność i intymność. Ogród porośnięty iglakami wydaje się bardziej przytulny i przyjemny. Iglaki stanowią doskonałą izolację przed wiatrem i hałasem z ulicy. Warto wykorzystać je jako ochronę dla innych roślin i ochronę dla całego ogrodu przydomowego.
Iglaki do ogrodu
Krzewy iglaste do ogrodu mają więcej funkcji. Jeśli posadzimy je w grupach, to mogą stanowić naturalną ściankę w ogrodzie. Dzięki nim można wydzielić poszczególne strefy albo zakryć mniej atrakcyjne części ogrodu. Iglaki są szczególnie atrakcyjne zimą. Wtedy większość roślin liściastych traci swoje walory dekoracyjne. Iglaki są zielone przez cały rok. Wtedy stanowią najważniejszą dekorację Twojego ogrodu. Gdy brak roślin liściastych, to iglaki grają pierwsze skrzypce.
Jakie iglaki wybrać do zimowego ogrodu? To może być jałowiec, modrzew albo świerk pospolity. Atrakcyjne są też odmiany o innych barwach. Do ogrodu przydomowego można wybrać świerk kaukaski albo jodłę kaukaską. Krzewy iglaste do ogrodu mają szerokie zastosowanie. Jak jeszcze można je wykorzystać?

Źródło: Pixabay
Iglaki do ogrodu przydomowego
Iglaki mogą być też wykorzystywane jako solitery. Wykorzystuje się je również jako rośliny okrywowe. Nadają się do tego odmiany płożące. Można je posadzić w miejscach, w których koszenie jest niemożliwe. To skarpy, nasypy. Pomogą w eliminowaniu chwastów i dużych traw. Ich korzenie zapobiegają erozji ziemi. Można wykorzystać jałowiec pospolity, jałowce nadbrzeżne. Odpowiedni jest też jałowiec płożący, sosna kosodrzewina, czy choina kanadyjska. Mniejsze odmiany można hodować w donicy albo posadzić na skalniaku.
Wymagania krzewów iglastych
Warto też zwrócić uwagę na wymagania krzewów. Krzewy iglaste do ogrodu powinny być mrozoodporne. Iglaki, które nie są odporne na mróz należy trzymać w donicach i przenosić na zimę do domu. Warto wybrać te, które nie osiągają dużych wysokości. Ta zasada dotyczy iglaków do małych ogrodów. Iglaki w dużych ogrodach mogą być większe. Na skalniaki warto wybrać iglaki, które rozrastają się wszerz i mają gęsty pokrój. Najlepiej wybierać gatunki odporne na susze. Gatunki nieodporne na susze należy regularnie podlewać.
Iglaki. Wymagania i pielęgnacja
Wymagania krzewów iglastych zależą od konkretnego gatunku. Najpopularniejsze rośliny iglaste to żywotniki i cis. Często wykorzystujemy je jako żywopłoty. Mają one małe wymagania i rosną prawie wszędzie. Cis pospolity może rosnąć w cieniu. Jałowiec pospolity lubi słońce i piaszczystą glebę. Do dekoracji stawów i oczek wodnych odpowiednie będą: cyprysik tępołuskowy, mikrobiota syberyjska oraz cyprysik nutkajski.

Źródło: Pixabay
Najpopularniejsze odmiany i gatunki
Jaka jest lista najpopularniejszych gatunków i odmian? Do najpopularniejszych gatunków i odmian należą: żywotnik i cis. To przede wszystkim żywotnik zachodni oraz cis pośredni. Wśród popularnych gatunków i odmian wymienia się też sosną ościstą i jodłę koreańską. To również świerk biały i świerk kujący. Popularna jest też kosodrzewina. Chętnie wybieramy też jałowce oraz cyprysiki. Przede wszystkim to te iglaki wybieramy do ogrodu przydomowego.
Iglaki i inne rośliny
Jeśli chcesz stworzyć idealną kompozycję ogrodową, to musisz ja najpierw zaplanować. Wybierz rośliny do swojego ogrodu. Sprawdź jak wygląda każda z nich i jakie ma wymagania. Rośliny muszą do siebie pasować. Warto je dobrać po względem kolorystycznym, osiąganych wysokości i szerokości.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Ostatnie wpisy
- Azalie ogrodowe – jak wybrać idealne stanowisko i zadbać o wymagania rośliny?
- Zakochaj się w azalii japońskiej – poradnik uprawy i pielęgnacji
- Azalia – królowa kwiatów w ogrodzie
- Azalia japońska 'Panda’ – Piękno i urok białej odmiany królowej azalii
- Jak dbać o azalie w donicy – praktyczne wskazówki pielęgnacyjne
Najnowsze komentarze
- Marcyśka - Jakie letnie kwiaty ogrodowe posadzić w ogródku – najciekawsze odmiany łatwe w uprawie
- Janka Urbańska - Urządzanie ogrodu przydomowego – 5 najważniejszych rzeczy, których nie możesz pominąć
- Malwina - Murki kwiatowe – co to jest, jakie wybrać rośliny na skarpy i murki do ogrodu
- Karolina Michałek - Ozdobne krzewy iglaste idealne do ogrodu – jakie wybrać i czym się kierować
- Natalia Kwiatkowska - Rozchodnik – rozmnażanie, uprawa, pielęgnacja i odmiany byliny
1 Comment
Iglaki są wymagające, ale moim zdaniem świetnie wyglądają w ogrodach 😉