
Rodzaje naturalnych nawozów i ich zastosowanie w ogrodzie i ogródku
Nawozy są wykorzystywane w uprawie i pielęgnacji roślin. Używamy ich do roślin w doniczkach, w ogrodzie, a także do roślin jadalnych. Dzięki nim wszystko rośnie znacznie szybciej, kwitnie obficiej i lepiej znosi trudne warunki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych nawozów, także nawozów naturalnych. Jakie są ich rodzaje? Jak można je zastosować? Dlaczego warto używać naturalnego nawozu do ogrodu? I czy nawozy naturalne są lepsze niż sztuczne?
Naturalny nawóz do ogrodu
Ogród można uprawiać na wiele różnych sposobów. Coraz bardziej popularne jest ogrodnictwo naturalne. Polega ono na naturalnym wzmacnianiu roślin i nawożeniu gleby. Sztuczne nawozy są coraz rzadziej wykorzystywane. Naturalne nawozy są zdrowsze i nie szkodzą środowisku naturalnemu. Ich wybór jest szczególnie polecany w przypadku uprawy warzyw.
Jest wiele rodzajów nawozów: obornik, biohumus, odpadki z kuchni, kompost, poplon. Jest tego znacznie więcej. Skoro możemy w sposób naturalny wesprzeć wzrok roślin, to dlaczego mielibyśmy wybierać sztuczne substancje chemiczne? Tym bardziej że chemia szkodzi naszemu środowisku. Nawozy sztuczne w perspektywie tylko szkodzą naszym roślinom.

Źródło: Pixabay
Kompost
W każdym ogrodzie warto mieć kompostownik. Ogród degeneruje dużo organicznych odpadów. Nie każdy z nas wie, że niektóre z nich można ponownie wykorzystać. Do odpadów ogrodowych warto dodać odpadki z kuchni. W ten sposób stworzymy bazę nawozu o charakterze naturalnym. Z resztek roślin powstaje kompost bogaty w wapń. Nie należy do niego wrzucać grubych gałęzi, a także chorych części roślin. Jeśli chcemy wzbogacić nasz kompostownik, to wystarczy, że do niego dodamy azotu. On przyspieszy rozkład resztek z ogrodu.
Resztki z kuchni. Poradnik
Najlepsze nawozy to te, które możemy wyprodukować samodzielnie. Szczególnie, jeśli robimy to w sposób naturalny. Każda kuchnia generuje dużo odpadków. Najczęściej resztki są przez nas wyrzucane, a to błąd. Można je ponownie wykorzystać. Resztki z kuchni są bogate w wiele cennych składników. Dzięki nim możemy wzbogacić każdy rodzaj gleby. Cenne są skorupki jajek. Można je wykorzystać jako naturalne nawożenie. Skorupki jajek są bogate w wapń. Są odpowiednie dla roślin zasadolubnych. Najlepiej sproszkować jajka i wymieszać je z wodą. Tak przygotowaną miksturę zostawiamy na kilka dni. Co dwa tygodnie możemy nią podlewać rośliny.
Również fusy po kawie możemy wykorzystać jako nawóz do ogrodu. Fusy zakwaszają glebę. To idealny nawóz do iglaków. Istotne jest to, że w fusach po kawie nie może być cukru. Nadają się też do innych roślin, które lubią kwaśną glebę. Dodatkowo fusy poprawiają strukturę gleby. Inną ich zaletą jest to, że zwiększają zdolność magazynowania wilgoci. Nawet najlepsze nawozy sztuczne nie mają aż takich właściwości.
Kolejnym idealnym nawozem jest woda po gotowaniu warzyw. To doskonały nawóz do ogrodu. Taka woda jest bogata w składniki mineralne. Nie może być ona jednak słona. Należy ją odstawić do wystygnięcia. Przydatne są też skórki od banana. Skórki są bogate w potas. Ma on dobry wpływ na rozrost korzeni. Banan sprawia, że rośliny są bardziej odporne na choroby i suszę.
Obornik
Obornik to tradycyjny nawóz stosowany w uprawie warzyw. Jest on bogaty w azot. Najlepszą porą na stosowanie obornika jest jesień. Należy zmieszać go z glebą. Obornik rozluźnia strukturę gleby, wzbogaca podłoże w próchnicę. Ten bydlęcy zwiększa sposistość podłoża. Obornik koński rozluźnia glebę. Prasi to aktywny nawóz, który należy stosować z umiarem.

Źródło: Pixabay
Naturalny nawóz do trawy i kwiatów. Poradnik
Jednym z najlepszych nawozów do trawy jest kompost. Resztki roślin i pokarmu należy zmielić. Trawę kosimy i posypujemy nawozem. Zabieg powtarzamy kilka razy między marcem, a październikiem. Do trawy można też wykorzystać obornik. W sklepach dostępny jest wygodny w użyciu obornik granulowany. Kwiaty możemy podlewać wodą z akwarium.
Świetna będzie też woda po gotowaniu warzyw. Do kwiatów odpowiednie są też banany. Możemy wykorzystać naturalny biohumus. Glebę wokół kwiatów można posypać skurupkami jajek. Znacznie ważniejsze jest to, żeby uprawa warzyw była nawożona naturalnie. Kwiaty i trawnik też warto nawozić w ten sposób. Szczególnie, jeśli niedaleko znajdują się grządka z warzywami.
Biohumus. Nawozy naturalne
Bohumus to nawóz, który powstaje dzięki dżdżownicom kalifornijskim. Te małe stworzenia przerabiają kompost, torf, obornik, odpadki z kuchni. Biohumus jest bogaty we wszystkie składniki pokarmowe oraz mikroelementy. Ma szerokie działanie. Nie tylko wzmacnia rośliny. Poprawia też strukturę gleby. Biogumus zwiększa chłonność podłoża. Dzięki niemu roślina łatwiej usuwa metale ciężkie. Można go stosować na wszystkich glebach.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Ostatnie wpisy
- Azalie ogrodowe – jak wybrać idealne stanowisko i zadbać o wymagania rośliny?
- Zakochaj się w azalii japońskiej – poradnik uprawy i pielęgnacji
- Azalia – królowa kwiatów w ogrodzie
- Azalia japońska 'Panda’ – Piękno i urok białej odmiany królowej azalii
- Jak dbać o azalie w donicy – praktyczne wskazówki pielęgnacyjne
Najnowsze komentarze
- Marcyśka - Jakie letnie kwiaty ogrodowe posadzić w ogródku – najciekawsze odmiany łatwe w uprawie
- Janka Urbańska - Urządzanie ogrodu przydomowego – 5 najważniejszych rzeczy, których nie możesz pominąć
- Malwina - Murki kwiatowe – co to jest, jakie wybrać rośliny na skarpy i murki do ogrodu
- Karolina Michałek - Ozdobne krzewy iglaste idealne do ogrodu – jakie wybrać i czym się kierować
- Natalia Kwiatkowska - Rozchodnik – rozmnażanie, uprawa, pielęgnacja i odmiany byliny
1 Comment
Też uważam, że nic nie zastąpi naturalnych nawozów. Ja czasem nawożę nimi nawet kwiaty na balkonie, a używam do tego skórek od banana. Polecam, sprawdzony sposób od mojej mamy 🙂