
Rozchodnik – rozmnażanie, uprawa, pielęgnacja i odmiany byliny
Rozchodnik to roślina. Pochodzi ona z rodziny gruboszowatych. To byliny o stosunkowo niskim wzroście. Tylko niektóre z nich osiągają wysokość aż 80 centymetrów. Inne są znacznie niższe. Rozchodniki to rośliny wiecznie zielone. Łatwe w uprawie, niewymagające specjalnej pielęgnacji. To rośliny, które dobrze znoszą suszę, są bardzo trwałe i dobrze znoszą spadki temperatur. Istnieje wiele odmian i gatunków tej rośliny. Porastają przede wszystkim półkulę północną. Jak wyglądają rozchodniki? Jak o nie dbać?
Rozchodniki to roślina uniwersalna
Rozchodniki mogą mieć różne kształty i kolory. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są odporne na suszę. Można je sadzić w mocno nasłonecznionych miejscach, na dość ubogiej ziemi. Mają grube liście i kwitną. Liście mogą być zielone, szaro zielone, purpurowe. Ich kwiaty są gwieździste. Mogą mieć kolor biały, żółty, purpurowy albo różowy. Kwitną w różnych porach. Niektóre nawet jesienią. Mogą być jednoroczne i dwuletnie. Najczęściej są bylinami, rzadziej półkrzewami. Mogą mieć 2 centymetry albo 80 centymetrów wysokości. Niektóre odmiany są mrozoodporne. Tylko te można uprawiać w ogrodach. Inne gatunki można hodować w domu. Rozchodnik to roślina o szerokim zastosowaniu.

Źródło: Pixabay
Gatunki i odmiany: rozchodnik ostry, kaukaski
Jednym z najpopularniejszych gatunków jest rozchodnik ostry. Jest to odmiana mrozoodporna. Można go sadzić na terenie całego kraju. Jest doskonale przystosowany do naszych warunków klimatycznych. Równie powszechny jest rozchodnik naskalny. Jest też mrozoodporny. Podobnie jak rozchodnik Ewersa oraz rozchodnik ogrodowy. Dużą popularnością cieszy się też rozchodnik okazały. Nieco mniej mrozoodporne są: rozchodnik biały, lubczykowy i oregoński. Mogą być uprawiane na terenie większości kraju, ale nie w najzimniejszych rejonach. Tam mogą przemarzać. Rozchodnik kaukaski, kamczacki, ościsty oraz łopatkowaty nie są odporne na mróz. Nadają się do uprawy tylko w najcieplejszych obszarach Polski.
Wymagania i pielęgnacja
Rozchodnik to roślina, która nie ma wygórowanych wymagań. Można je sadzić na skalniakach, na murkach, na zielonych dachach. Rozchodnik to roślina, która dopasuje się do nierówności terenu, kamieni i innych utrudnień. Nie mają wysokich wymagań glebowych. Najlepiej rosną, jeśli zostaną zasilone nawozem do roślin tego typu. Najlepszy będzie nawóz do roślin, który działa wolno i jest wieloskładnikowy. Nawozy do roślin należy dodawać wiosną. Ich uprawa i pielęgnacja nie przysparza problemów. Z reguły są mrozoodporne. Warto jednak je okryć na zimę. W grudniu wystarczy je okryć liśćmi.
Zasady uprawy. Rozchodnik to roślina łatwa w uprawie
Wiosną można je przycinać. To sprawi, że rośliny będą szybciej rosły. Lubią stanowiska dobrze nasłonecznione. Tam ich kolor w ogrodzie będzie najlepszy. W słońcu ozdobią też rabatę najlepszymi kwiatami. Niektóre z nich dobrze znoszą półcień. Lubią lekką glebę, przepuszczalną, o obojętnym pH.
Rozmnażanie
Rozmnażanie roślin jest równie proste, jak ich uprawa i pielęgnacja. Można je rozmnażać z pędów. Należy to robić wiosną i latem. Pędy umieszczamy w skrzynkach i przykrywamy folią. Po dwóch tygodniach pojawią się korzenie. Następnie przesadzamy sadzonki do doniczek albo do ziemi. W kwietniu, maju, sierpniu i we wrześniu możemy je rozmnożyć przez podział karp. Z karp powstają zdrowsze i ładniejsze rozchodniki. Rozchodnik to roślina, która łatwo się ukorzenia. Uprawa i pielęgnacja małych sadzonek jest łatwa. Wystarczy dostarczyć im słońca, ciepła i wody.

Źródło: Pixabay
Zastosowanie
Rozległe jest zastosowanie tych roślin. Można je sadzić w ogrodach, na balkonach, tarasach. Mogą być też roślinami doniczkowymi. Niskie odmiany nadają się jako rośliny na skalniak. Można nimi uzupełnić także mur kwiatowy. Można je sadzić jako małe krzewy, obwódki rabatek kwiatowych. Stosuje się je również jako rośliny do ozdoby zielonych dachów Wynika to z ich dużej odporności na silne nasłonecznienie. Na dachu prezentują się bardzo atrakcyjnie. Można tam zasadzić rozchodnik ostry. Nadają się także na rabatę w ogrodzie.
Z czym najlepiej łączyć rozchodniki?
Pasują do nich niskie trawy ozdobne. Można je dopasować kolorystycznie, aby mieć jeden kolor w ogrodzie. Niskie trawy ozdobne mogą mieć taki sam kolor, jak rozchodniki. Wtedy stworzą spójną kompozycję. Niskie trawy ozdobne są subtelne i dynamiczne. Rozchodnik to roślina bardziej zwarta, konkretna. Dlatego razem tworzą ładną kompozycję.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Ostatnie wpisy
- Azalie ogrodowe – jak wybrać idealne stanowisko i zadbać o wymagania rośliny?
- Zakochaj się w azalii japońskiej – poradnik uprawy i pielęgnacji
- Azalia – królowa kwiatów w ogrodzie
- Azalia japońska 'Panda’ – Piękno i urok białej odmiany królowej azalii
- Jak dbać o azalie w donicy – praktyczne wskazówki pielęgnacyjne
Najnowsze komentarze
- Marcyśka - Jakie letnie kwiaty ogrodowe posadzić w ogródku – najciekawsze odmiany łatwe w uprawie
- Janka Urbańska - Urządzanie ogrodu przydomowego – 5 najważniejszych rzeczy, których nie możesz pominąć
- Malwina - Murki kwiatowe – co to jest, jakie wybrać rośliny na skarpy i murki do ogrodu
- Karolina Michałek - Ozdobne krzewy iglaste idealne do ogrodu – jakie wybrać i czym się kierować
- Natalia Kwiatkowska - Rozchodnik – rozmnażanie, uprawa, pielęgnacja i odmiany byliny
1 Comment
Osobiście tych kwiatów w ogrodzie nie mam, ale moja Mama jest ich fanką 😀